Ako správne stopovaťV tomto článku sa vám pokúsim opísať ako správne stopovať a ako zvýšiť svoje šance na úspešný stop. Žiadny oficiálny návod na stopovanie neexistuje a dúfam, že nikdy ani existovať nebude, ale verím že týchto pár rád vám pomôže na vašich stopárskych cestách.

Správne miesto je základ


Pokiaľ sa postavíte na úplne nevyhovujúce miesto môže okolo vás prejsť aj 100 aut ktoré by vám chceli zastať, ale jednoducho nemôžu. Žiadny šofér nebude kvôli vám riskovať bezpečnosť a plynulosť premávky. Vaša úloha je stopovať na mieste kde šofér môže bezpečné zastaviť a zobrať vás. Podľa mňa sú najlepšie miesta na stop veľké benzínky, ale tak isto sa dá stopovať s palcom vztýčeným k stopárskym bohom niekde pri ceste. 

Ako by malo správne miesto vyzerať ?


1.       Vždy sa uistite že je vás dobre vidieť. Ak budete stať v zákrute kde vás šoféri uvidia na poslednú chvíľu, je väčšia šanca, že vás zrazia ako zoberú.
2.       Stopujte na mieste kde auta nechodia rýchlo a majú dostatočný čas si vás všimnúť, rozhodli čí zastanú a prípadne stihli zastať.
3.       Najdôležitejšia vec je aby auta mali kde zastať. Pokiaľ je to možné vždy zvoľte miesto kde budú mat šoféri dostatočný priestor zastaviť. Napríklad odstavný pruh, zastávka MHD atd.
4.       Ideálne stopujte pred semaformi, dopravnými značkami atd. Tu šoféri vždy spomalia a značka upúta ich pozornost.
5.       Pokiaľ je to možné vždy stopujte za svetla. Zo skúsenosti viem že za tmy je šanca aby vám niekto zastal naozaj veľmi malá.
6.       V rámci možnosti vyzerajte upravene a usmievajte sa. Vždy sa snažte udržať so šoférom očný kontakt a úsmev je samozrejmosť. Pokiaľ budete vyzerať otrhane a budete sa tváriť nie práve prívetivo vaše šance sa výrazné znížia.
7.       Pokiaľ máte veľké batohy je na mieste ich jemne zakamuflovať :)
8.       Vždy dbajte na svoju bezpečnosť. Špeciálne pokiaľ ste sama žena. To že vám niekto zastal neznamená že musíte nastúpiť.
9.       Veľa kráť sa stane že budete musieť ísť peši popri ceste resp. diaľnici. Vždy choďte za zvodidlami a dávajte veľký pozor. A v noci sa prechádzať popri diaľnici je menšia samovražda.


Pár, muž, žena ?


Stopovať môže hocikto, ale vplyv čí vám niekto zastane ma okrem mnohých iných faktorov aj to v akom zložení stopujete. Najideálnejšia dvojica na stop je muž a žena. Muž sa stará o bezpečnosť a žena ma silný vplyv, ako rýchlo vám niekto zastane :).Čo som sa pýtal šoférov ktorý nás brali tak mi dali za pravdu a najčastejšie naozaj brávali páry.
Samozrejme ak stopuje samotná žena, tak môže stáť aj na tom najhoršom mieste a vždy sa nájde chlap ktorý zastaví. Nehovorím že ženy by nemali stopovať samé ale predsa len to je pre ňu bezpečnostné riziko. Stopovať môže aj sám chlap, ale väčšinou to trvá trosku dlhšie ako páru, alebo samotnej žene.
katalóg internetových stránok

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára